Krops


Umut meğer ne önemliymiş insan yaşamında, belki de tüm yaşamlarda, bir ağaçta, bir çiçekte, bir köpek, bir caretta carettada mesela… Yok olmaya başlayanın değerini, yok olmaya başladığında anlıyor insan.

Umut ne kadar yaşamaya, geleceğe, eylemeye, artık bu son dediğiniz anda bile devam etmeye iteliyorsa insanı, umutsuzluk da o kadar bitiriyor yaşamı, ölüm oluyor, çöl oluyor, kuraklık ve açlık oluyor, bitiş oluyor.

Bizler kafalarımızda cümleler, içimizde kıpırtılar, sesler, görüntüler, haykırışlar ve fısıltılarla bir araya gelip günlerce isim düşündük bu yeni doğana. Sonra bu düşüncemizi toprağa bırakıverdik, ona can suyu verip açsın ve umut olsun diye, birlikte düşünelim, söyleyelim, yüzleşelim eğer tiyatro bir dokunma biçimiyse dokunalım diye…O tohumu attık ya toprağa, birlikte ekinleri toplayalım hasat yapalım diye…

Çünkü inanıyoruz tohum varsa hasat mümkündür, tiyatro varsa ‘Krops’ da yakındır…


Krops Tiyatro İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Dilek Güven ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan öğrencileri Anıl Kır, Ertunç Uygun, Ali Sığa, Esra Akbaş, Umut Barış Taşdemir, Mehmet Emektar, Güvenç Selekman tarafından 2017 yılının Mart ayında kuruldu.

İlk oyunu olan ve Baki Erdi Mamikoğlu’nun kaleme aldığı “Hiç Kimsenin Öyküsü” ile ilk kez 19 Nisan 2017 Çarşamba Saat: 20.00’de Kadıköy Theatron Sahnesinde seyirciyle buluştu.